Нетанјаху не успеа да состави влада, Израел оди на нови избори

Откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху не успеа да формира коалициска влада, донесена е одлука за распуштање на парламентот. Израел ќе оди на нови избори во септември, јавува Би-би-си. Последните избори беа одржани во април.

Премиерот Нетанјаху не успеа да договори нова десничарска коалиција по минатомесечните избори.

Членовите на парламентот гласаа за распуштање на собранискиот состав и со 74 гласа „за“ и 45 гласа „против“ одлучија да се распуштат.

Доколку Нетанјаху успееше да состави влада, тоа ќе му беше петти премиерски мандат.

Преговорите пропаднаа поради нов предлог закон, а поради кој повеќе ултраортодоксни Евреи ќе треба да го отслужат задолжителниот воен рок.

Партиите на ортодоксните Евреи бараа законот да се смени, додека поранешниот министер за одбрана одби да го направи тоа.

На минатомесечните избори неговата партија освои 35 од 120 места во парламентот, но Нетанјаху не успеа да се договори за формирање коалиција со поранешниот министер за одбрана Авигдор Либерман, чија поддршка се покажа како клучна.

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе

Перењето пари преку трансакции со недвижнини ги интегрира црните фондови во економијата, притоа обезбедувајќи сигурна инвестиција.

повеќе