Нетанјаху: Израел ќе ги засили нападите врз Газа

По денешното нагло зголемување на бројот на прекуграничните палестински ракетни напади, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе ги интензивира нападите врз појасот Газа, каде што живеат Палестинци.

Фото: ЕПА

„Од вчера војската изврши стотици напади врз Хамас и Исламски џихад во Газа, а ние уште повеќе ќе ги интензивираме нашите напади. На крајот од процената на ситуацијата, беше одлучено да се зголеми силата и бројот на нападите“, рече Нетанјаху во видеопорака заканувајќи се дека „сега Хамас ќе добие удари што не ги очекуваше“.

Тој тоа го рече дека откако две жени беа убиени во директни ракетни напади врз две куќи во израелскиот град Ашкелон.

„За секој ден напади врз израелски граѓани, ние ќе ги уназадиме терористичките организации. Нема да застанеме додека не се врати затишјето“, рекол израелскиот министер за одбрана Бени Ганц на состанокот со Нетанјаху, воените претставници и локалните власти.

Ганц рекол дека безбедносните сили „им предизвикале и ќе продолжат да им предизвикуваат сериозна штета на Хамас и Исламски џихад“.

Израелската војска изврши нови напади врз упориштата на екстремистите во појасот Газа, вклучувајќи ја и канцеларијата на висок командант на Хамас, контролни пунктови, воен комплекс и складиште за оружје.

Тревога за ракети има во Сдерот и други израелски погранични места, а продолжува баражниот ракетен оган врз Ашкелон и судирите што почнаа во понеделникот вечерта со ракетните напади врз Израел од појасот Газа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Паузата во борбата против коронавирусот, бизнисот ја користи за свое преструктуирање и за непосредни контакти со компаниите кои беа запоставени во изминатиот период.

повеќе

Страшно е да се помисли дека постојат луѓе што со години се распрашуваат, го истражуваат, и го следат животот на граѓаните преку социјалните мрежи и интернетот.

повеќе

Во Македонија моментално има стотици активни стечајни постапки, некои од нив се водат повеќе од 10, па дури 20 години.

повеќе