Нетанјаху: Хамас ја премина црвената линија, скапо ќе плати

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди денес дека палестинската милитантна група Хамас „ја поминала црвената линија“ со ракетниот напад на Ерусалим и најави остар одговор.

EPA-EFE

„Нема да толерираме напади на наша територија, на нашиот главен град, нашите граѓани и војници. Кој и да нè нападне, скапо ќе го плати тоа“, истакна Нетанјаху.

Тој наведе дека борбите ќе продолжат уште некое време.

Палестинското министерство за здравство соопшти вечерва дека во израелски напад врз Појасот Газа загинале девет лица, а според палестинските медиуми, меѓу жртвите има три деца.

Претходно врз Ерусалим беа испукани ракети, неколку минути по истекувањето на ултиматумот на Хамас до израелската влада да ги повлече безбедносните сили од џамијата Ал акса во Ерусалим.

Претставникот на военото крило на Хамас Абу Обеида изјави дека ракетните напади се одговор на „злосторствата и агресијата“ кои Израел ги врши во Ерусалим.

Поради ескалацијата на насилствата во источен Ерусалим вечерва се одржаа итни консултации во Советот за безбедност на Обединетите нации.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе