Нетанјаху чекор поблиску до власта, склучи коалициски договор со лидерот на десницата

Мандатарот за состав на нова влада на Израел Бенјамин Нетанјаху постигна коалициски договор со лидерот на крајната десница Ави Маоз, познат по хомофобните ставови и агресивната реторика насочена против неортодоксните Евреи.

EPA-EFE

Маоз, лидерот на партијата Ноам, врз основа на договорот, меѓу другото, ќе биде задолжен за јакнење на еврејскиот идентитет меѓу Израелците, пренесува Гардијан.

Партијата на Маоз Ноам учествуваше на изборите заедно со партијата на Верски ционизам на Итимар Бен Гвир, која освои 14 места во 120-члениот израелски парламент.

Овој договор е дел од плановите на Нетанјаху да постигне договор за поделба на власта со партиите од десницата, по парламентарните избори одржани на 1 ноември.

Доколку Нетанјаху формира влада со Моаз и Бен Гвир, тоа ќе биде една од најдесните влади во историјата на Израел.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе