Нестварни глетки во Италија: автомобили заглавени среде автопат поради невреме со град (ФОТО+ВИДЕО)

Силно невреме проследено со град ја погоди вчера попладне северна Италија. Најжестокото невреме ја погоди областа на градот Парма.

EPA-EFE

Колку било силно невремето најдобро зборува податокот дека поради градот на автопатот меѓу Парма и Пјаченца биле оштетени неколку стотици возила, а дека сообраќајницата била затворена неколку часа.

Како што може да се види на снимките, возачите ги сопреле своите автомобили, а на возилата се гледа штетата, пред сè искршените шофершајбни.

Како што јавуваат италијанските медиуми, поради невремето се случиле и неколку сообраќајни несреќи.

Корисниците на социјалните мрежи тврдат дека градот бил со големи на тениски топчиња.

Силниот ветер, обилниот дожд и градот предизвикале значителна материјална штета и во покраините Реџо Емилија и Модена. Таму ветерот корнел дрвја, покриви, а на некои места имало и поплави.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе