Нестварни глетки: Русија гори, 208 шумски пожари во исто време (ВИДЕО)

Во рускиот регион Јакутија во моментов горат дури 208 шумски пожари со вкупна површина од 1.519.431 хектар, соопшти денес руското министерство за вонредни ситуации.

EPA-EFE

„Дури 208 шумски пожари на вкупна површина од 1.519.431 хектар горат во Јакутија, а 14 пожари се изгасени на вкупна површина од 82.165 хектари“, соопшти прес службата на министерството, а пренесува ТАСС.

Во изминатите 24 часа вклучени се вкупно 2.119 луѓе и 297 парчиња опрема за напорите за гаснење на шумските пожари во регионот.

Јакутија е еден од најзагрозените руски региони, а на жителите им е забрането да ги посетуваат шумите од 1 јули.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе