Нестварни глетки: Русија гори, 208 шумски пожари во исто време (ВИДЕО)

Во рускиот регион Јакутија во моментов горат дури 208 шумски пожари со вкупна површина од 1.519.431 хектар, соопшти денес руското министерство за вонредни ситуации.

EPA-EFE

„Дури 208 шумски пожари на вкупна површина од 1.519.431 хектар горат во Јакутија, а 14 пожари се изгасени на вкупна површина од 82.165 хектари“, соопшти прес службата на министерството, а пренесува ТАСС.

Во изминатите 24 часа вклучени се вкупно 2.119 луѓе и 297 парчиња опрема за напорите за гаснење на шумските пожари во регионот.

Јакутија е еден од најзагрозените руски региони, а на жителите им е забрането да ги посетуваат шумите од 1 јули.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе