Нестварни глетки: Русија гори, 208 шумски пожари во исто време (ВИДЕО)

Во рускиот регион Јакутија во моментов горат дури 208 шумски пожари со вкупна површина од 1.519.431 хектар, соопшти денес руското министерство за вонредни ситуации.

EPA-EFE

„Дури 208 шумски пожари на вкупна површина од 1.519.431 хектар горат во Јакутија, а 14 пожари се изгасени на вкупна површина од 82.165 хектари“, соопшти прес службата на министерството, а пренесува ТАСС.

Во изминатите 24 часа вклучени се вкупно 2.119 луѓе и 297 парчиња опрема за напорите за гаснење на шумските пожари во регионот.

Јакутија е еден од најзагрозените руски региони, а на жителите им е забрането да ги посетуваат шумите од 1 јули.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе