Нестварни глетки: Атина како Алјаска, војската излезе на улиците поради снегот (ФОТО+ВИДЕО)

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се извини денес за неспремноста на државата да се носи со последиците на силната снежна бура која предизвика колапс во Атина во текот на оваа недела.

EPA-EFE

„Би сакал да почнам со лично и искрено извинување до нашите сограѓани кои патеа многу часови, заробени на (обиколницата) Атика одос“, кажа Мицотакис на почетокот на седницата на владата.

Мицотакис порача дека имало грешки и недостатоци кои мораат да се поправат.

„Точно е дека инфраструктурата на една медитеранска земја не е секогаш прилагодена на услови на обилни снежни врнежи“, кажа грчкиот премиер.

Повеќе од 3.500 луѓе се евакуирани од главната обиколница околу Атина, откако силната снежна бура ја зафати речиси цела Грција, покривајќи ја престолнината со снежна прекривка и предизвикувајќи хаос во сообраќајот.

Војската и припадници на градските служби ги отстранија денес стотиците возила кои три дена беа заглавени во снегот долж главната обиколница која ја поврзува Атина со меѓународниот аеродром.

Грчките власти вчерашниот ден го прогласија за државен празник, затворајќи ги државните канцеларии и приватните компании освен супермаркетите, аптеките и бензинските пумпи во поширокиот регион на Атина и некои острови.

Училиштата ќе останат затворени до петок бидејќи снегот и понатаму го блокира пристапот до објектите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе