Несекојдневна глетка: заталкан кит снимен во Шибеник (ВИДЕО)

Во водите околу островот Жирје во близина на Шибеник вчера бил виден кит, јави порталот Шибеник.ин.

Локалците кои го забележале во заливот Муна тврдат дека бил долг петнаесеттина метри.

Станува збор за ретка глетка бидејќи китови не живеат во Јадранското Море во кое нема доволно храна за нив, но понекогаш заталкуваат во Јадранот од Средоземното Море.

На аматерските снимки се гледа како животното безгрижно плива во заливот и прилично возбудените очевидци кои ја следат несекојдневната глетка.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе