Вчера на рускиот далечен исток

Непријатна средба меѓу Путин и началникот на Генералштабот (ФОТО+ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин вчера беше сликан во непријатна средба со началникот на Генералштабот додека ги надгледувал воените вежби на рускиот далечен исток, околу 2 илјади километри далеку од војната во Украина.

Фото: ЕПА

Воената информативна служба „Ѕвезда“ објави видео на кое Путин и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов влегуваат во набљудувачката кабина, седнуваат на растојание еден од друг во непријатна тишина и чекаат да им се придружи министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Герасимов си ја мазнеше косата и гледаше во документи, додека Путин гледаше низ двоглед, а во еден момент само кимна со главата на коментар на генералот.

Фото: ЕПА

Говорот на нивните тела предизвика толкувања на политичките и воените аналитичари на социјалните мрежи.

„Путин очигледно не сака ни да разговара со командантот на руските вооружени сили“, напиша на Твитер поранешниот шведски премиер Карл Билт.

На друга снимка атмосферата изгледа порелаксирано бидејќи Путин и Шојгу се прикажуваат како разменуваат шеги додека Герасимов разговара на телефон.

Фото: ЕПА

Герасимов едвај и да се појави во јавноста за време на 195-те дена од руската војна во Украина, што ги поттикна шпекулациите за неговата позиција кај Путин, а понекогаш дури и за неговото здравје.

По освојувањето на речиси една петтина од територијата на Украина, Русија беше принудена да стагнира, претрпувајќи големи загуби во работна сила и опрема.

Со организирањето на воените вежби „Восток“, кои се одржуваат на секои четири години, Путин очигледно сака да испрати порака дека руската војска е способна да врши други редовни активности и покрај војната.

Сепак, Министерството за одбрана соопшти дека во вежбите, кои започнаа на 1 септември, учествувале само 50.000 војници, само дел од 300.000-те што учествувале во 2018 година. Западните воени аналитичари велат дека и двете бројки се претерани.

Во маневрите учествуваат и сили од Индија и Кина, според Ројтерс.

Во вторникот, Министерството за одбрана објави снимка од поморскиот дел од вежбата, на која се гледа како руската Пацифичка флота вежба лансирање ракети калибр за кои тврди дека успешно погодиле цел оддалечена над 300 километри.

Во понеделникот руските и кинеските воени бродови вежбаа одбивање на непријателски воздушен напад користејќи противвоздушни артилериски системи.

Минатата недела воени бродови од двете земји извршија противбродски, противвоздушни и противподморнички одбранбени мисии во Јапонско Море, соопшти Министерството.

Путин и кинескиот лидер Си Џинпинг во февруари прогласија партнерство „без граници“, ветувајќи дека ќе соработуваат поблиску против Западот.

Русија е најголемиот снабдувач на воена опрема за Индија, која се приклучи на вежбите и покрај тоа што САД изјавија дека се загрижени за која било земја што моментално одржува такви маневри со Русија.

Москва објави дека во воените вежби учествуваат воени контингенти и набљудувачи од Алжир, Лаос, Монголија, Никарагва, Сирија и шест поранешни советски републики.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе