Приведени 23 лица

Немири во Копенхаген откако десничар фрли Коран во воздух во емигрантски кварт (ВИДЕО)

Данската полиција денес соопшти дека 23 лица се приведени поради насилство откако екстремен десничар-провокатор фрли во воздух примерок од коранот во емигрантски кварт во Копенхаген.

Наведено е дека приведените луѓе се осомничени дека запалиле повеќе автомобили и контејнери во квартот Неребро.

Немирите почнале кога Расмус Палудан, адвокат кој го брани правото на слобода на говорот додека организира протести низ Данска под силна полициска заштита, неколку пати ја фрлил светата муслиманска книга во воздух.

Данскиот премиер Ларс Леке Расмусен акцијата на Палудан ја нарече „бесмислена провокација“.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе