Приведени 23 лица

Немири во Копенхаген откако десничар фрли Коран во воздух во емигрантски кварт (ВИДЕО)

Данската полиција денес соопшти дека 23 лица се приведени поради насилство откако екстремен десничар-провокатор фрли во воздух примерок од коранот во емигрантски кварт во Копенхаген.

Наведено е дека приведените луѓе се осомничени дека запалиле повеќе автомобили и контејнери во квартот Неребро.

Немирите почнале кога Расмус Палудан, адвокат кој го брани правото на слобода на говорот додека организира протести низ Данска под силна полициска заштита, неколку пати ја фрлил светата муслиманска книга во воздух.

Данскиот премиер Ларс Леке Расмусен акцијата на Палудан ја нарече „бесмислена провокација“.

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе

Ништо не ме научи повеќе за моите родители, а и за мене, од храната што тие ја обожаваа откако избегаа од Босна.

повеќе

Охрид, најголемиот и најпосетен туристички центар во Македонија, балканскиот Ерусалим и европскиот бисер, се менува со брзина на светлината.

повеќе