Немилосрдната шпанска полиција шутира и кубе за коса (ВИДЕО)

Каталонија денес гласа на референдумот за независност. Полицијата се обидува на сите начини да го спречи гласањето, и безмилосно ги растерува собраните гласачи.

На снимката што се рашири на социјалните мрежи се гледа како полицијата влезе во едно избирачко место каде ги растерува гласачите шутирајќи ги и влечејќи ги жените по косата.

Инаку, во Каталонија се отворени 73 отсто од гласачките места.

Полицијата пукаше со гумени куршуми на улиците и го одзедмаше гласачкиот материјал. Најмалку 38 лица се повредени.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе