САД

Неколку торнада ја опустошија Ајова, објавени се застрашувачки снимки (ВИДЕО)

Неколку торнада минаа низ американската сојузна држава Ајова вчера. Најмалку 17 луѓе се повредени, а торнадата зад себе сотавија катастрофална материјална штета. На интернет се објавени застрашувачки снимки од торнадата, кои ги погодија градовите Маршалтаун, Пела и Бондурант.

Најлошо било во Маршалтаун, град со 27.000 жители, каде торнадата корбеле покриви од зградите и ја урнале куполата на историската зграда на судот, а оштетена е и локалната болница.

Метеоролозите соопштија дека торнадата се формирале одеднаш и ги изненадиле. „Утрината не зигледаше како да се можни огромни торнада. Во најлош случај очекувавме невреме со град“, изјави Алекс Крал од Државниот метеоролошки завод на САД.

Конгресменот Марк Смит, кој живее во Маршалтаун, изјави дека таму најверојатно ќе биде прогласена состојба на катастрофа: „Сѐ е во апсолутен хаос“.

Метеорологот Род Данавон изјави дека „од две примарни бури настана серија торнада“. Едно се развило во регионот на Маршалтаун, а друго источно од Де Мојн, кој минал низ Бондурант и Пела. Точниот број на торнадата и нивната сила ќе бидат одредени по дополнителна анализа.

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе