Европарламентарни избори во Грција

Неа демократиа води пред Сириза на Ципрас, според анкетите

Владините официјални претставници во Грција ги потценуваат излезните анкети, кои покажуваат дека најголемата опозициска партија Неа демократиа води со 8,5 проценти пред владејачката партија Сириза.

Пет ТВ-канали го објавија резултатот откако гласачките кутии беа затворени во 19 часот по локално време, проценувајќи дека Неа демократиа ќе победи со 32,5-34,5 отсто од гласовите, во споредба со 24-26 отсто од гласовите за левичарската Сириза.

Проекцијата се базира на излезните анкети од пет истражувачки компании.

Државната телевизија, исто така, соопшти дека излезните анкети сигнализираат дека НД е на пат да победи со 30,5-33,5 отсто од гласовите, споредено со 25,5-28,5 проценти за Сириза.

Додека кадрите на НД се радуваа неколку минути по затворањето на гласачкото ливче, портпаролот на владата Димитрис Цанакопулос објави дека владејачката партија „не го претрпе стратегискиот пораз што нејзиниот противник со нетрпение го очекува“.

„Напротив, тоа е еден од главните столбови на политичкиот систем способен да постигне победа на претстојните (национални) избори“.

Гледани како тест во една изборна година, денешните избори, кои се одржаа заедно со локалните избори за општинските и регионалните места, имаа досега невидено значење за целиот политички естаблишмент.

Додека кампањата завршуваше во петокот, премиерот Алексис Ципрас рече дека ќе распише предвремени избори ако неговата партија и нејзините политики бидат поразени во гласачката кутија, а Неа демократиа одамна тврди дека Сириза ќе биде лишена од каков било легитимитет да продолжи да владее доколку вечерва загуби.

Конечните резултати се очекуваат во наредните часови.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе