Назначен е нов командант на руската Црноморска флота

Новиот командант на руската Црноморска флота, со седиште во анектираниот Крим, е Виктор Соколов, пишува агенцијата РИА.

Фото: ЕПА

Соколов беше назначен на позицијата по неодамнешните експлозии во руските воени бази на Крим.

Во руската воена база кај Џанкој на Крим и денеска, ден по нападот, горат пожари, а во магацинот за муниција се слушаат експлозии.

Повеќе од 3.000 луѓе беа евакуирани.

Скај њуз објави дека нападот го извршиле украинските специјални сили што дејствуваат во внатрешноста на полуостровот.

Лидерот на Крим Сергеј Аксјонов денеска изјави дека пожарот се гаси со хеликоптер и дека сѐ уште се случуваат детонации на муниција. Тој додаде дека потрагата по сторителите е во тек.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе