Назначен е нов командант на руската Црноморска флота

Новиот командант на руската Црноморска флота, со седиште во анектираниот Крим, е Виктор Соколов, пишува агенцијата РИА.

Фото: ЕПА

Соколов беше назначен на позицијата по неодамнешните експлозии во руските воени бази на Крим.

Во руската воена база кај Џанкој на Крим и денеска, ден по нападот, горат пожари, а во магацинот за муниција се слушаат експлозии.

Повеќе од 3.000 луѓе беа евакуирани.

Скај њуз објави дека нападот го извршиле украинските специјални сили што дејствуваат во внатрешноста на полуостровот.

Лидерот на Крим Сергеј Аксјонов денеска изјави дека пожарот се гаси со хеликоптер и дека сѐ уште се случуваат детонации на муниција. Тој додаде дека потрагата по сторителите е во тек.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе