Навални осуден на девет години затвор

Најпознатиот руски опозиционер Алексеј Навални е осуден на девет години затвор откако беше прогласен за виновен за проневерување пари и непочитување на судот.

EPA-EFE

Рускиот суд претходно го прогласи Навални за виновен за проневерување 4,7 милиони долари донации дадени на неговата, сега забранета, фондација за борба против корупцијата.

Во изрекувањето на пресудата, судијката Маргарита Котова кажа дека Навални извршил „кражба на имот од страна на организирана група“.

Навални е прогласен за виновен и за непочитување на судот.

Поддржувачите и колегите на рускиот опозиционер тврдат дека целиот случај е монтиран.

Навални веќе се наоѓа во казнена колонија источно од Москва каде служи затворска казна од 2 и пол години на која претходно беше осуден.

Тој беше уапсен по враќањето од Берлин каде беше на повеќемесечно лекување по наводното труење за кое го обвинува Кремљ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе