Навални: Мојата моќна злосторничка организација расте

Рускиот опозиционер Алексеј Навални кажа денес дека е предмет на три нови истраги, додека во последните недели расте притисокот врз неговото движење и неговите поддржувачи.

EPA-EFE

Навални на социјалната мрежа Инстаграм кажа дека е обвинет за проневерување на „сите донации“ на неговата антикорупциска организација, за формирање група „која ги поткопува правата на луѓето“ и за навредување на судијата на неодамнешното судење.

Тој тврди дека во ќелијата го посетил инспектор на моќниот Истражен одбор, задолжен за кривични истраги.

„Ми кажа дека во нашата драга Русија се води истрага за три нови случаи. И со нив се бават 21 инспектор на највисоко ниво. И за секој од нив, јас сум злосторникот. Мојата моќна злосторничка организација расте. Правам сè повеќе и повеќе злосторства“, наведе Навални, додавајќи дека е „гениј на подземјето“.

Навални, кој беше затворен во јануари по враќањето во Русија, беше осуден на две и пол години затвор поради случај на измама за кој тврди дека е наместен од страна на Кремљ.

Тој во април штрајкуваше со глад поради условите во затворот. Од апсењето, по што избија демонстрации во Русија, руските власти го засилија притисокот врз опозициското движење на Навални, особено со приближувањето на парламентарните избори во септември.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе