НАТО за руското оружје: Србија има право на избор

Набавките во областа на одбраната се национална одлука и Србија има право на избор, соопшти денес НАТО.

Тоа е одговорот на Алијансата на прашањето на Радио слободна Европа за испораката на рускиот противвоздушен ракетен систем „панцир С1“, кој Србија го купи врз основа на договор од 2019.

„Србија има право слободно да ги бира своите политички и безбедносни аранжмани. НАТО и Србија се блиски партнери и ние сме посветени на јакнењето на нашето партнерство со Србија, со целосно почитување на нејзината политика на неутралност“, се наведува во соопштението на НАТО.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе