НАТО тврди дека ловците му се приближиле на авионот на рускиот министер за одбрана за да го идентификуваат

Ловците на НАТО му се приближиле на авионот на рускиот министер за одбрана над Балтичкото Море за да го идентификуваат леталото, изјави извор од НАТО за руската агенција ТАСС.

„Ловците од составот на балтичката мисија за воздушно патролирање на НАТО беа испратени да го идентификуваат авионот кој летал во близина на воздушниот простор на НАТО сојузниците“, кажал изворот.

Според него, кога била завршена идентификацијата на авионот, ловците на НАТО се вратиле во базата.

Претходно вчера ТАСС јави дека НАТО ловец Ф-18 се обидел да му се приближи на авионот на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу над неутралните води на Балтичкото Море, но дека во тоа го спречил руски сухој Су-27.

Авионот во кој се наоѓал Шојгу летал во придружба на два Су-27 од Калининград во Москва.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе