Ги повикаа и Белград и Приштина на воздржаност

НАТО повика на итна деескалација на ситуацијата на северот на Косово

НАТО повика на итна деескалација на ситуацијата на северот на Косово, а Белград и Приштина на воздржаност и враќање на дијалогот, соопшти вечерва портпаролката на воениот пакт Оана Лунгеску.

EPA-EFE

„Ги повикуваме Белград и Приштина на воздржаност, избегнување на унилатерални акции и враќање на дијалогот“, објави Лунгеску на Твитер.

Додаде дека мандатот на КФОР останува обезбедување на безбедна и сигурна средина и слобода на движење за сите заедници.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе