НАТО може да испрати трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објави германскиот весник Шпигл.

EPA-EFE

Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа војници во близина на границата со Украина, пренесува Ројтерс.

Шпигл не го цитира директно Волтерс, туку наведува дека има информации дека генералот „повикал на јакнење на трупите на источната граница“ на НАТО по конференцијата преку видео линк со воените команданти на сојузничките држави.

Германскиот весник пишува дека предлозите на Волтерс значат да се прошири источното присуство на НАТО, во рамки на кое Алијансата распореди воени сили во балтичките земји и Полска.

НАТО одби да ги коментира тврдењата на Шпигл.

Бугарија и Романија веќе повикаа на проширување на военото присуство на Алијансата во тие земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе