НАТО ќе распореди дополнителни сили во близина на Русија

Северноатлантската алијанса разработува планови за распоредување постојани воени сили во полн обем на источното крило во близина на Русија, изјави генералниот секретар на воениот пакт Јенс Столтенберг.

EPA-EFE

Според него, НАТО се наоѓа „среде многу фундаментална трансформација“.

„Сега побаравме од нашите воени лидери да претстават варијанти за она што го нарекуваме ресетирање и долгорочна адаптација на НАТО.

Мислам дека лидерите на Алијансата ќе донесат одлуки по ова прашање кога ќе се сретнат во Мадрид на самитот во јуни“, кажа Столтенберг.

Тој напомена дека сега на источното крило на НАТО се наоѓаат 40.000 војници на воениот пакт, додека пред почетокот на специјалната операција на Русија ги имало десет пати помалку.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе