НАТО ја повика Русија да го обнови договорот за житото, ОН „длабоко загрижени“

НАТО денеска ја повика Москва итно да го обнови договорот, постигнат со посредство на ОН, што ѝ овозможи на Украина да продолжи да извезува жито преку Црно Море во екот на светската криза со храна, додека ОН изразија „длабока загриженост“ за глобалното снабдување со храна.

Фото: ЕПА

Рускиот „претседател (Владимир) Путин мора да престане да ја користи храната како оружје и мора да ја оконча својата нелегална војна против Украина“, рече портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску.

„Ја повикуваме Русија да ја преиспита својата одлука и итно да го обнови договорот, со што ќе овозможи храната да стигне до оние на кои им е најпотребна.“

Сите сојузници на НАТО го поздравија договорот постигнат со помош на Турција, посочи таа.

„Извозот придонесе за намалување на цените на храната низ светот“, додаде Лунгеску.

Превозот на украинските житарки беше блокиран во неделата во Црно Море и за тој ден не беше потврден превоз на товар.

Русија во саботата објави дека ќе го прекине учеството во договорот откако руски бродови беа нападнати со беспилотни летала во анектираниот Крим.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе