НАТО ѝ порача на Приштина дека не може на северот на Косово

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за време на посетата на Косово изјави дека косовските власти мора да го почитуваат договорот од 2013 година.

EPA-EFE

Во договорот е наведено дека Косовските безбедносни сили не смеат да влегуваат на северот на Косово без дозвола од КФОР и НАТО, пренесува Косово онлајн.

„Очекува косовските власти да се придржуваат до договорот кој го постигнавме во 2013 година. Косовските безбедносни сили да не бидат разместени на северот без претходна согласност од КФОР и НАТО, и тоа сè уште важи. И мислам дека ова е најдобриот начин да се продолжи со наоѓање на вистинската рамнотежа и да се избегнат ситуации кои би можеле да ги поткопаат и ослабат напорите за наоѓање решение и да се избегне сè што би можело да го поткопа дијалогот на Белград и Приштина“, кажа Столтенберг.

По состанокот кој го имаше со косовската претседателка Вјоса Османи и косовскиот премиер Аљбин Курти, Столтенберг на прес-конференција кажа дека е дојден да ја пренесе пораката дека НАТО ќе остане тука да помогне и да создаде безбедно и мирно опкружување за сите граѓани на земјата.

„Мојата порака е дека НАТО е тука за да остане. Нашата мисија се заснова на услови, а КФОР е на Косово за да помогне во создавање безбедно и мирно опкружување за сите заедници. Исто така силно ги поддржуваме напорите за наоѓање политичко решение. Тука сме веќе долги години. Чувствуваме одговорност да придонесеме на мирот и стабилноста на Косово, што е важно за целиот регион“, кажа тој.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе