НАТО ги предупреди Русија и Белорусија да не им се закануваат на членките на Алијансата

Лидерот на НАТО ги предупреди Русија и Белорусија да не им се закануваат на членките на Северноатлантскиот сојуз откако белоруските власти присилно приземјиа патнички авион што беше на лет во рамките на ЕУ, се вели во соопштението објавено во неделата.

Фото: ЕПА

„Секако во итни случаи сме подготвени да го заштитиме и одбраниме секој сојузник од каква било закана што доаѓа од Минск и Москва“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за весникот Велт ам Зонтаг.

Тој додаде дека тие „многу внимателно“ следат што се случува во Белорусија.

„Белорусија станува сè позависна од Русија“, рече Столтенберг.

Столтенберг исто така рече дека НАТО е „сериозно загрижен за тесната соработка меѓу Москва и Минск во последните месеци“.

„Од минатото научивме дека Русија масовно го крши територијалниот интегритет на земји како Украина, Грузија и Молдавија“, додаде тој.

Сепак, тој истакна дека НАТО е одбранбен сојуз.

Литванија, Летонија и Полска, сите членки на НАТО, ги делат границите со Белорусија.

Пред две недели, белорускиот претседател Александар Лукашенко принуди комерцијален лет на Рајанер меѓу две престолнини на ЕУ, Атина и Вилнус, да слета во Минск.

Белорускиот новинар и критичар на Лукашенко, Роман Проташевич и неговата девојка Софија Сапега, кои беа во авионот, се уапсени и сè уште се во притвор.

Додека ЕУ одговори со воведување санкции кон Белорусија, рускиот претседател Владимир Путин го прими Лукашенко на разговори и рече дека Москва ќе ја поддржи Белорусија со заем од 500 милиони долари.

Путин, исто така, ја истакна својата континуирана поддршка за Лукашенко во спорот со Западот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе