НАТО е спремно да разговара со Русија

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска телефонски разговараше со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за претстојниот дијалог со Русија, соопшти Стејт департментот.

Фото: ЕПА

Прес-службата на Стејт департментот наведе дека НАТО е подготвено за важен разговор со Москва, но нагласи и дека е обединето во целта да се спречи „понатамошна агресија врз Украина“, пренесе ТАСС.

„Секретарот Блинкен денеска разговараше со Столтенберг за претстојниот состанок меѓу НАТО и Русија. Алијансата е подготвена за разговори со Русија и е обединета против натамошната агресија врз Украина“, се наведува во соопштението.

Руско-американските преговори за безбедносните гаранции ќе се одржат во Женева на 10 јануари, а разговорите меѓу Русија и НАТО се планирани за 12 јануари.

Претставниците на Руската Федерација на 13 јануари ќе разговараат со претставници на ОБСЕ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе