Насилство на улиците на Љубљана: полицијата со водени топови, демонстрантите со камења (ФОТО+ВИДЕО)

Неколкуте десетици демонстранти се разидоа по протестот во Љубљана поради мерките на владата за сузбивање на коронавирусот, јавуваат словенечките медиуми.

Twitter

Демонстрантите веруваат дека пандемијата на коронавирусот е дел од „светски заговор“, а себеси се нарекуваат „воини на светлината“, кои сакаат да ги обелоденат лагите.

Полицијата се обиде да ги разбрка со водени топови, поради што демонстрантите возвратија со камења и пиротехнички средства, пишува порталот 24ур.

Демонстрантите, кои се противат на забраната на движење меѓу општините и собирање на повеќе од шест лица, протестираа на повеќе локации.

Центарот на Љубљана го надлетуваа и хеликоптери.

За утре е закажан поголем протест.

Легенда под Главна слика

Twitter

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе

Многумина од учесниците во македонската сага, нивните деца и внуци прашуваат: Зошто не можеме да се вратиме во земјата на нашите предци?

повеќе

Утрово осамна уште еден ден од ноември, 20-от ден од месецот. Остануваат точно уште 456 дена до 100-годишнината од коморскиот систем во нашата земја.

повеќе