Насилни протести во Албанија, демонстрантите ги пробија полициските барикади (ФОТО+ВИДЕО)

Албанската полиција денес фрли солзавец врз демонстрантите кои се обидоа да влезат во зградата на парламентот во главниот град Тирана.

Голем број демонстранти претходнос е собраа на нов протест кој против премиерот Еди Рама го организираше албанската опозиција, барајќи негова оставка и остварување услови за чесни избори.

Протестите излегоа од контрола и станаа насилна откако група демонстранти ја прескокнаа металната барикада пред зградата на парламентот. Истовремено почнаа да фрлаат камења врз полицискиот кордон пред зградата на парламентот.

Слично сценарио се случи пред еден месец кога демонстрантите оштетија неколку владини згради, а полицијата одговори со водени топови и солзавец.

Опозицијата ја предводи лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша, кој Рама го обвинува за корупција, кршење на изборните закони и поврзаност со организираниот криминал.

Сите опозициски пратеници минатиот месец во знак на протест поднесоа оставки, но социјалистите на Рама имаат комотно мнозинство и продолжуваат да владејат.

ЕУ ги повика двете страни да „преовладаат актуелните политички несогласувања и да воспостават национална платформа за дијалог“.

На Албанија, која има локални избори во јуни, „ѝ треба меѓупартиски дијалог за најважните реформи, вклучувајќи и реформа на правната изборна рамка“, истакна ЕУ.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе