Напаѓач упадна во училиште во Србија и почна да пука од автоматска пушка, го совлада професор (ВИДЕО)

Во средното економско училиште во Велика Плана е избегната трагедија која ја спречи професор на тоа училиште совладувајќи го вооружениот маж кој упаднал на час со автоматска пушка и експлозивни направи, јави РТС, а инцидентот го потврди и српската полиција.

Средовечен маж упадна со пушка и торба полна експлозивни направи во училница во економското училиште Вук Караџиќ во Велика Плана, но професорот, во обид да спречи пукање, се соочил со напаѓачот.

Во туркањето биле испукани два истрели, но никој не бил повреден, а напаѓачот бил совладан.

Полицијата го уапсила 46-годишниот Г.Т. од околината на Велика Плана поради сомнеж дека упаднал во училиштето и испукал два истрели во плафонот, соопшти српската полиција.

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека напаѓачот го совладал еден од професорите.

Српските медиуми јавуваат дека напаѓачот е лице со ментални тешкотии и дека сакал да предизвика заложничка криза во училиштето за, наводно, да му се обрати српскиот претседател или министерот за внатрешни работи.

Пост-ковид училиштето е иднината што ни се случува сега. За само еден миг, таа со себе ги донесе најголемите предзвици со кои се соочува човештвото на овој век.

повеќе

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе