Германија

Нападот во Трир бил планиран, загинаа 4 луѓе, меѓу кои и бебе, 30 повредени (ВИДЕО)

Залетувањето со автомобил во пешаци во Трир било „намерно“, соопштија властите. За четири лица, меѓу кои и дете, е потврдено дека се мртви.

Фото: ЕПА

Полицијата потврди четири смртни случаи во Трир, Германија, откако автомобил упадна во пешачка област. Иако дејствата на возачот се чини дека биле намерни, јавниот обвинител вели дека нема знаци на верски мотив.

Возачот, за кој полицијата рече дека е 51-годишен жител на областа Трир-Сарбург, денеска со темносив ренџ ровер упадна во пешачката област во градот, а неговите жртви „летаа во воздух“, според очевидците. Тој беше уапсен веднаш, откако наводно бил опколен со полициски возила.

Властите потврдија дека една од жртвите е бебе, додека германските медиуми јавуваат дека уште околу 30 лица се повредени за време на инцидентот. Очевидци изјавија дека возилото удрило во бебешка количка кога упаднало во толпата луѓе.

Државниот премиер на Рајнска област-Пфалц, Малу Дрејер, изјави дека меѓу четворицата мртви има и едно бебе, додека градоначалникот на Трир Волфрам Леибе на новинарите им изјави дека последиците од инцидентот „по малку личат на војна“, едвај задржувајќи ги солзите за време на прес-конференцијата.

Зборувајќи за новинарите подоцна јавниот обвинител рече дека осомничениот бил пијан за време на убиствата. Обвинителот додаде дека возачот не бил претходно осудуван и дека нема знаци дека неговиот напад е мотивиран од исламистички или други верски убедувања.

Според обвинителите, возачот имал историја на ментални проблеми и ќе биде подложен на процена за да се утврди дали ќе биде приведен или испратен на психијатриска клиника.

Во меѓувреме, локалните училишта се затворени според протоколите за терористички напади, а родителите се повикани да си ги земат децата и да ги однесат дома како мерка на претпазливост. Сепак, властите не го прогласија инцидентот за терористички чин.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе