Нема жртви

Нападнат американски воен конвој на северот на Сирија од страна на протурските бунтовници

Американските трупи кои се движат кон ирачката граница биле нападнати на северот на Сирија, во областа која е под контрола на турската војска, јавува Раша тудеј.

Како што соопшти руското министерство за одбрана, нападот се случил при повлекувањето на американските трупи од регионот.

Конвојот патувал по автопатот кој оди паралелно со турската граница низ дело кој Турција го зазема при својата антикурдска офанзива „Ивор на мирот“ минатиот месец.

Никој не бил повреден во инцидентот.

Повлекувањето на американскиот претседател Доналд Трамп остро е критикувано поради отворањето простор за турската воена офанзива против Курдите, кои ги смета за терористи.

Операцијата „Извор на мирот“ почна на 9 октомври.

Визија на развиениот свет е државните авторитети да го гледаат спортот како средство за подобар економски и социјален развој.

повеќе

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе