Осомничениот е уапсен

Напад врз конзулат на Франција во Саудиска Арабија, ранет е стражар

Еден Саудиец е уапсен во Џеда откако со „остар предмет“ нападнал и навредил стражар кај конзулатот на Франција, јави саудиската државна телевизија, а пренесува Ројтерс.

EPA-EFE

Француската амбасада по нападот врз конзулатот соопшти дека мета на „нападот со нож“ бил стражарот, кој бил префрлен во болница, како и дека животот не му е во опасност.

„Француската амбасада најостро го осудува нападот врз дипломатското претставништво кој со ништо не може да се оправда“, се наведува во соопштението.

Саудиска Арабија во вторникот ги осуди карикатурите со кои, како што сметаат, се навредува муслиманскиот пророк Мухамед, но не се придружи на повиците на другите муслимански земји на акција поради објавените карикатури во Франција, потсетува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе