Осомничениот е уапсен

Напад врз конзулат на Франција во Саудиска Арабија, ранет е стражар

Еден Саудиец е уапсен во Џеда откако со „остар предмет“ нападнал и навредил стражар кај конзулатот на Франција, јави саудиската државна телевизија, а пренесува Ројтерс.

EPA-EFE

Француската амбасада по нападот врз конзулатот соопшти дека мета на „нападот со нож“ бил стражарот, кој бил префрлен во болница, како и дека животот не му е во опасност.

„Француската амбасада најостро го осудува нападот врз дипломатското претставништво кој со ништо не може да се оправда“, се наведува во соопштението.

Саудиска Арабија во вторникот ги осуди карикатурите со кои, како што сметаат, се навредува муслиманскиот пророк Мухамед, но не се придружи на повиците на другите муслимански земји на акција поради објавените карикатури во Франција, потсетува Ројтерс.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе