Напаѓачот е уапсен

Напад во џамија во центарот на Тирана: со нож ранил пет верници (ВИДЕО)

Во напад со нож на верници во џамија во Тирана, кој се случи денес, повредени се пет лица, соопшти полицијата.

EPA-EFE

Во соопштението се наведува дека 34-годишниот напаѓач Рудолф Никољи е уапсен.

Нападот се случил околу 14:30 часот за време на молитвата во џамијата Дине Хоџа во улицата Каваја, во центарот на Тирана.

Повредените лица, на возраст од 22 до 35 години, се префрлени во болница.

Мотивот на нападот не е утврден, а истрагата е во тек.

Имамот на џамијата Дине Хоџа, Ахмед Калаја, кажа дека се надева дека денешниот напад не бил терористички чин.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе