Напад со нож во трговски центар во Мелбурн, две лица хоспитализирани

Двајца мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн.

Фото: ЕПА

Обајцата добиле повреди опасни по живот за време на нападот на плоштадот Беркли, во предградието Брунзвик, кој бил извршен нешто по осум часот наутро, и се пренесени во болница во стабилна состојба, пренесува британскиот весник Гардијан.

„Во почетокот слушавме само врескање, но не обрнувавме многу внимание на тоа, но потоа некој рече бегај, има човек со нож!“, рекол еден работник од блиската месарница.

Тој и другите работници се засолниле во задниот дел на продавницата пред полицијата да ги евакуира половина час подоцна.

Очевидци на настанот велат дека трговскиот центар бил евакуиран и дека сите вработени останале затворени во своите продавници.

Еден маж бил уапсен на лице место и со повреди бил пренесен во болница.

Полицијата изјави дека не трага по ниту едно лице и дека нема закана за заедницата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе