Порошенко

„Најважен совет: не му верувај на Путин“

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко го посоветува својот наследник Владимир Зеленски да не се состанува на само со Владимир Путин.

„Најважниот совет е - да не му се верува на Путин. Јас би му советувал да не се сретнува сам со него“, рече Порошенко.

Тој исто така рече дека за време на претстојните преговори во рамките на „нормандиската четворка“, Зеленски не би требало да ја покренува темата за гасот, за Русија да не добие можност да оформи понуда за „евтин гас за важни политички отстапки“, бидејќи тоа би било неповолно за Украина.

Состанокот на лидерите на „нормандиската четворка“ за решавање на ситуацијата во Украина ќе се одржи на 9 декември во Париз.

Оценувајќи го состанокот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека е поголем оптимист во врска со исходот на претстојната средба.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе