Најстариот пингвин во светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година (ВИДЕО)

Женката пингвин по име Олде од Зоолошката градина во градот Оденсе во Данкса влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако наполни 41 година.

EPA-EFE

Видот кој е со потекло од Антарктикот и околните острови обично живее само триесетина години.

Целата зоолошка градина е горда на Олде за која велат дека е тивка и мирна.

Поради своите години Олде сега има нешто поинаков третман во однос на останатите пингвини, па рибата ѝ ја послужуваат одвоено за да не мора да ја дели со помладите пингвини.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе