Сепак помалку од вкупните гласови на „останувачите“

Најмногу места во Европарламентот ќе има - Партијата за брегзит

Партијата што ќе има најмногу места во Европскиот парламент се чини дека ќе биде Партијата за брегзит на Најџел Фараџ, но британските партии што се против брегзитот вкупно освоија повеќе места.

Гардијан денеска објави дека во новиот состав на Европарламентот најмногу пратенички места ќе има партијата на Фараџ.

Фараџ вчера ги предупреди ториевците дека ќе ги збрише на парламентарните избори, освен ако не го остварат брегзитот до Ноќта на вештерките - откако постигна зачудувачки триумф на излезните анкети на ЕУ.

Остриот ултиматум дојде откако Партијата за брегзит тогаш имаше освоено 28 места на ЕП и 31 отсто од гласовите, и покрај тоа што беше формирана пред само шест недели.

Во мрачен контраст, конзервативците паднаа на петтото место низ поголем дел од земјата, со само 9 отсто од гласовите.

Катастрофалниот резултат веднаш предизвика предупредувања од лидерот Борис Џонсон дека работите ќе бидат уште полоши за ториевците ако Велика Британија не ја напушти ЕУ со новиот краен рок кон крајот на октомври - со или без договор.

И Џереми Корбин се соочува со граѓанска војна во рамките на својата партија, откако критичарите за лошиот резултат, третото место со 14 отсто, го обвинија неговото одбивање да поддржи втор референдум. Либералдемократите, кои се за останување, се искачија на второто место со 20 отсто, а Зелените доаѓаат на четвртото место со 12 отсто.

Радосен, Фараџ побара улога во следниот круг преговори со ЕУ, заканувајќи се дека ќе ги оспори парламентарните избори.

Сепак, вели Гардијан, британските партии што се против брегзитот вкупно освоија повеќе места во парламентот и „ова воопшто не е победа за Фараџ“.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе