Најмалку шестмина загинати во невремето во Европа

Најмалку шест лица загинаа како последица на лошите временски услови во Германија, Австрија и Швајцарија, а властите во тие земји денеска предупредија на ризик од лавина на северните Алпи.

Германската полиција соопшти дека загинал 44-годишен маж во Вакерсбер, во Баварија, кога врз него паднале гранки од дрво натрупани со снег. Од невремето во Баварија загина и една жена.

Во Швајцарија една жена беше потрупана со снег, по што почина од здобиените повреди.

Во Австрија тројца скијачи загинаа во лавина на Алпите.

Поради ризик од лавина, патот и целото скијачко подрачје Хохкар се затворени.

Во австрискиот регион Штајермарк и во некои делови на германската покраина Баварија денеска се затворени училиштата.

МИА

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе