Најмалку девет лица загинаа во пожар во ковид болница во Романија (ФОТО+ВИДЕО)

Најмалку девет лица загинаа во пожар што избувна во болница во источниот романски град Констанца.

Фото: ЕПА

Сите пациенти се евакуирани од болницата, а пожарот е изгаснат кон средината на утрото, соопшти романскиот инспекторат за итни случаи.

Според извештаите на медиумите, пожарот избувнал на одделот за интензивна нега. Романското министерство за здравство најави прес-конференција на која ќе даде повеќе информации, но сè уште не е познато кога ќе се одржи таа конференција.

АП пишува дека во моментот на пожарот во болницата имало 113 пациенти, а десет од нив биле на одделот за интензивна нега.

На видеата се гледа како луѓето скокаат од прозорците на подолните катови во болницата, пишува Ројтерс.

Во моментов има повеќе од 12,000 пациенти заразени со коронавирус во болниците во Романија, вклучувајќи 1,364 лица на интензивна нега. 315 деца исто така се на болничко лекување.

Ројтерс исто така пишува дека Романија во последните три децении изградила една болница и од сите земји -членки на ЕУ троши најмалку за здравство. Десетици илјади лекари и медицински сестри ја напуштиле земјата. Дури и пред избувнувањето на пандемијата, здравствениот систем на Романија бил под голем притисок, полн со корупција, неефикаснот и политички управуван. Земјата има една од најлошите здравствени инфраструктури во ЕУ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе