На истокот на земјата

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

Земјотресот се случил во близина на градот Сивриџе, но бил почувствуван и во други соседни земји, вклучувајќи ги Сирија, Грузија, Либан и Ерменија. Неговата длабочина e измерена на 10 километри од страна на ЕМСЦ, а бил доволно жесток за луѓето да истрчаат на отворено за да се засолнат, пренесуваат локалните медиуми.

Најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе, јавија турските медиуми.

 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе