На истокот на земјата

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

Земјотресот се случил во близина на градот Сивриџе, но бил почувствуван и во други соседни земји, вклучувајќи ги Сирија, Грузија, Либан и Ерменија. Неговата длабочина e измерена на 10 километри од страна на ЕМСЦ, а бил доволно жесток за луѓето да истрчаат на отворено за да се засолнат, пренесуваат локалните медиуми.

Најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе, јавија турските медиуми.

 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе