Најмалку 15 повредени во напад во метро во Токио, приведен маж со нож (ВИДЕО)

15 лица се повредени откако во неделата избувна пожар во воз во Токио.

Фото: ЕПА

По инцидентот, уапсен е маж со нож, а полицијата истражува дали станува збор за киселина.

Според јапонската државна новинска организација НХК, која се повикува на очевидци, осомничениот полеал делови од вагонот со непозната течност и го запалил денеска околу 20 часот по локално време.

Полицијата во моментов истражува дали во инцидентот била употребена и солна киселина.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе