Најмалку 11 загинати во експлозијата на влезот во аеродромот во Кабул, ранети се тројца американски војници (ФОТО+ВИДЕО)

Нешто пред 16 часот се случи голема експлозија на влезот во аеродромот во Кабул.

EPA-EFE

Репортерот на Фокс њуз Лукас Томлинсон на Твитер објави дека во експлозијата се ранети најмалку тројца американски војници.

Талибанците јавија дека најмалку 11 лица се убиени во експлозијата, вклучувајќи странски државјани и деца, а дека и талибански чувари се ранети.

Во Кабул потоа се случија уште две експлозии. Експлозиите биле на страна од аеродромот и ги потврди министерството за одбрана на Турција.

На Твитер е објавена фотографија за која се наведува дека е снимена непосредно по експлозијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе