Се тресеше и во Македонија

Најмалку 105 повредени во земјотресот во Албанија, тлото уште се тресе (ВИДЕО)

Најмалку 105 луѓе се повредени во силниот земјотрес кој ја погоди вчера Албанија.

Тоа го покажуваат прелиминарните податоци соопштени на вонредната седница на владата одржана на полноќ.

Во земјотресот се оштетени околу 300 куќи, а на 20 станбени згради се појавиле пукнатини, пренесува агенцијата АТА.

Албанскиот премиер Еди Рама поради земјотресот го откажа патувањето во Њујорк на Генералното собрание на Обединетите нации.

На седницата на владата е одлучено полицијата да биде во состојба на зголемена готовност за да ја контролира ситуацијата по земјотресот кој најмногу се почувствува во Тирана и во Драч.

По првиот земјотрес со јачина од 5,6 степени по Рихтер, уште еден силен земјотрес ја погоди Албанија со јачина од пет степени исто со епицентар во Јадранското Море во близина на Драч.

Од тогаш не престанува серијата помали потреси.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе