Најмалку 1 Палестинец загина, а 5 се повредени од израелски оган на протести во Газа (ВИДЕО)

Стотици Палестинци што протестираа во близина на оградата на Газа се судрија со израелската војска. Според палестинските здравствени власти, загинал најмалку еден демонстрант.

Фото: ЕПА

Судирите избија во четвртокот, кога толпи палестински демонстранти запалија гуми и факели на најмалку пет локации покрај границата. Огромни експлозии можеа да се видат од далечина на снимката од видеоагенцијата на РТ Раптли.

Според израелската војска, израелските сили употребиле солзавец над оградата за да ги растераат демонстрантите, а одговориле со оган откако демонстрантите фрлиле експлозивни направи преку границата. Еден 26-годишен маж беше застрелан во близина на градот Џабалија северно од градот Газа, според палестинските здравствени власти, кои исто така рекоа дека уште пет лица се повредени во огнено оружје. 15-годишен демонстрант е во сериозна состојба.

Ситуацијата на границата ескалираше во текот на изминатите неколку недели, со серија протести што се одржуваа ноќе. Најмалку две други жртви се пријавени од палестинска страна, а израелски војник загина.

Минатата недела, запаливи балони беа испратени од енклавата под контрола на Хамас, предизвикувајќи пожари од другата страна. Израел одговори со воздушни напади, и на границата изби насилство. Претходно во август, повеќе експлозии ја потресоа Газа, откако израелските одбранбени сили (ИД) започнаа серија воздушни напади како очигледна одмазда на судирите на границата.

Демонстрантите бараат целосно укинување на блокадата на територијата, бидејќи граничните премини и движењето на стоката се строго контролирани од Израел. Индиректните преговори за воспоставување ново статус кво меѓу Хамас и Израел се водеа преку посредници, додека претседателот на Палестинската управа Махмуд Абас неодамна се состана со израелскиот министер за одбрана Бени Ганц за да разговара за голем број прашања.

Хамас предупреди дека ескалацијата на границата може да се влоши доколку блокадата, зајакната по најсериозната ескалација во последните неколку години меѓу двете страни овој мај, не биде целосно укината. Израел олесни некои од ограничувањата, дозволувајќи околу 1.000 вакцинирани палестински работници да патуваат на израелска територија и одобри повеќе стоки да влезат во Газа.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе