Најден и вториот пилот на хрватскиот МиГ, откриена причината за падот

Денес кај Слатина во Хрбатска се урна воен авион МиГ-21. Хрватското министерство за одбрана објави дека „мигот“ паднал во ненаселено шумско подрачје во Вировитичката-подравска жупанија при обука.

EPA-EFE

Хрватските медиуми јавуваат дека е најден и вториот пилот, повреден, но жив. Според најновите информации, повредени му се нозете.

Претходно беше соопштено дека пилотите се катапултирале при падот авионот.

Како што неофицијално дознава хрватскиот весник Јутарњи лист, причина за падот на „мигот“ во Хрватска е откажување на моторот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе